Skip to the content

2015 Science Fair

2015 Donors Who Supported the Fair

2015 Statistics

  • 67 students constructed 25 Rube Goldberg projects in teams from 1 to 4.
  • 318 students submitted 223 Life and Physical Science Projects, plus approximately 125 students participated in 5 class projects.
  • Over 125 children and adults participated in the hands-on fair showcasing a variety of science exhibits
  • Over 200 students visited the science fair Wednesday and Thursday to view the projects
  • Almost $8,000 was donated by local individuals and organizations to provide cash awards and prizes
  • Over 75 Volunteers with science backgrounds judged the projects Tuesday night. Combined they have judged for 643 years!
  • 4 teams of two judges returned Wednesday to interview all the first place winners to determine Best of Group and Best of Show winners.

2015 AWARD WINNERS

  • Best of Show: Melting Matters – Sofia Fausone – 7th Grade THS
  • Runner up: Yellow is the New Black – Nina van Hoorn – 6th Grade THS

 

PHYSICAL SCIENCE PROJECTS

Kindergarden

  • First Place: How do airplanes fly in the sky? – Lila Krek
  • Second Place: What are the Planets? – Steve Mitchell
  • Honorable Mention: Change Liquid to Solid to Gas. – Alexander Class – HES

1st Grade

  • First Place: No Bones about it. – Kathryn Hansen, Simon Ross, Luis Rojas, Anifer Rescalvo, Tyler Fleckenstein
  • Second Place: Pumpkin Smash. – Niles Cobb, Alejandro Diaz, Elaina Moran, Jade Chavez
  • Third Place: Blow it up! – Max Morris, Vanessa Castro, Dillan Joanis, Ashley Jenkins
    Honorable Mention: Mix it up! – Mason Radelfinger, Amelia Wickersham, Sebastien Johannsen, Kathleen Casero
    Light through glasses. - Sebastien Johannsen
    What will disintegrate an egg? – Luke Munsell
    The Balloon Blast. – Hernandez – 1st grade class – HCS

2nd Grade

  • First Place: Destructive Glass Science. – Soren Shioda
  • Second Place: It’s all about the base the base. – Chad Smith
  • Third Place: Proplet Energy. – Julian Johannsen
  • Honorable Mention: Bubble Fun. – Sara Cavallo
    Erosion. – Petereit/Pillinini  Class – HCS

3rd Grade

  • First Place: Caution Slippery. – Leo Nieto
  • Second Place: The Bubble Gum project. – Landon Smith
  • Third Place: Magnets and Temperature! – Gavin McMahon
  • Honorable Mention: Float or Sink and Why. – Tyler Ward

4th Grade

  • First Place: Up Up and Away. – Danta Cavallo
  • Second Place: All about that bounce! – Alex Fitzpatrick
  • Third Place: Can You Hear Me Now? – Aiden Overdorf
  • Honorable Mention: Potato Chip Grease. – Sophia Dahlgren
    Color or Taste. – Margaret Trebilcock

5th Grade

  • First Place: Plants with Soda. – Dominic Parmesan, Conroy Smithn
  • Second Place: Materials and Heat Retention. – Logan Lumetta
  • Third Place: Soda Explosion. – Michael Sanchez, Erique Valenzuela, Levi Davis

6th Grade

  • First Place: It’s Cool. – Emerson Klick, Joelle Lienart
  • Second Place: Heat Resistance. – Angela Alden
  • Third Place: Which fruit has the most vitamin C? – Estefania Cruz
  • Honorable Mention: Trajectories. – Peter Trebilcock
    Which Candle is Best? – Emilia Naples
    Does the Net Matter? – Mitch Wilson
    Cleaning Pennies with Different Liquids and Salt. – Tyler Gruner
    Wind Power. – Mario R. Prado

7th Grade

  • First Place: Melting Matters. – Sofia Fausone – THS - ** BEST OF SHOW **
  • Second Place: How Random is Random? – Rik van Hoom
  • Third Place: Blazing Baseballs. – Conner Browning
    What kinds of soda rot your teeth the quickest? – Richard Samuel Norgrove
  • Honorable Mention: Microwaved popcorn. – Annabelle Novak
    Viscosity. - Josh Gilbertson

8th Grade

  • First Place: What do you EGGspect? -Krista LenHart, Jacqueline Doherty
  • Second Place: Desaltion to save a nation. – Gabrielle Peterson
  • Third Place: Deflate Gate. – Justin Brown
  • Honorable Mention: Liquid versus Powder. – James Valencia, Adrian Guzman
    Surface Tension. - Carissa Pisors

9th Grade

  • First Place: Ashes, Ashes, they all burn down. -Lauren Frank

 

LIFE SCIENCE PROJECTS

Pre-Kindergarden

  • Honorable Mention: Practice Makes Perfect. – Class Project – Jurik – Room 24 – HES

Kindergarden

  • Honorable Mention: Early Bird Special. – 41 Students – Duree & Ryan – HCS

1st Grade

  • First Place: Molding Fruit. – Logan Jones

2nd Grade

  • First Place: Can you taste the difference between organic and non organic? – Eva Munselle
  • Second Place: The Five Second Rule. – Julius Shamarack
  • Honorable Mention: Testing for Starch. – Penelope Kantor

3rd Grade

  • First Place: Moldy Bread. -Ian Stewart
  • Second Place: Turn Milk Into Plastic. – Ava Gonzales

4th Grade

  • First Place: Keep it fresh. – Brooke O’Connor
  • Second Place: A Macroinvertebrate’s Home. – Lali Seanz, Clare McGoWan
  • Third Place: Heart Rate Challenge. – Kaylin Smith
  • Honorable Mention: Dog Prints. – Regina Sheppard
    Biodegradeable Cutlery. – Paul Munsell

5th Grade

  • First Place: Effects of Algae with lights. - Elizabeth Castro, Julissa Cardenas, Krysta Wanza
  • Second Place: Algae in a Container. – Anisa Thompson

6th Grade

  • First Place: Yellow is the new Black. – Nina van Hoorn – THS -  *Best of Show Runner up*
  • Second Place: Cola Wars. – Nicky Gitimonte
  • Third Place: Which Drink Will Stain Teeth the Most? – Christiane Anton
  • Honorable Mention: Does scent affect you memory? – Sofia Sarshar
    Racial Profiling Among Students. – Lily Amatur
    Com V. Yogurt. – Madison Pecoraro
    Text Talk. – Jayden Gillette

7th Grade

  • First Place: Spoiled Rotten. – Roan Affronti
  • Second Place: Scmarbeld Words. – Isabelle Galvan
  • Third Place: Hamster v. Maze. – Paloma Guerrero, Ella Micmin
  • Honorable Mention: The Best Light? Sun v. Bulb. – Yasmin Villa
    Colorful Flowers. – Kaily Hernandez
    Brain Freeze. – Zack Reed

8th Grade

  • First Place: How does the sweetness of sugar compare? – Lucas Huang
  • Second Place: More Game, less pain. – Judah Naujokas
  • Third Place: Gatorade v. Vitamin Water. – Roman Ortiz
  • Honorable Mention: Student and Adults. – Kimberly Nguyen
    The Sights Behind “Where’s Waldo?” – Chiara Rackerby

 

RUBE GOLDBERG MACHINE AWARDS

4th Grade

  • First Place: Bjorquist Class – Westside School – Marcus Burton, Mathias Gilbert, Julian Stark

5th Grade

  • First Place: Tan Class, Westside School  - “Bobcats” – Adyn Grooms, Jackson Scheibal, Manuel Gonzalez, Cevaun Gilbert
  • Second Place: Garcia Class, St John’s School – “Uni-Kittens” – Annie Peterson, Sophia Bell, Luciana Bianchetti, Tabitha Stewart

6th Grade

  • First Place: Leslie Class, The Healdsburg School – Manuel Garcia
  • Second Place: Perrine Class , The Healdsburg School – “Toyland” - Aiden Bozeman, Henry Waterman
  • Third Place: Quierolo Class , Healdsburg Junior High – “Magic” – Emma Falberg, Abby Ellis

7th Grade

  • First Place: Smith Class, The Healdsburg School -”Flower Power” – Skyler Christie
  • Second Place: Smith Class, The Healdsburg School -”Exploding Olympics” – Isabell Brunner, Julia Donlon, Krista Stevenson
  • Third Place: Ravine Class, The Healdsburg School – Paolo Ciolino

8th Grade

  • First Place: Blumert Class, Healdsburg Junior High -”The Green Machine” – Orion Johnson, Alex Johnson, TJ Dale, Collin Hackett
  • Second Place: Smith Class, The Healdsburg School – Tasmin Arai
  • Third Place: Blumert Class, Healdsburg Junior High – “The Erazers” – Jeremy Felix, Jackson Hernandez, Dante Godinez

2018 Dates

DATES/TIMES:

Science Fair Kick-Off

45-60 Minute Overview
Thursday, January 4th, 2018

LOCATION:
The Healdsburg School
33 Healdsburg Ave H
Healdsburg, CA 95448

Technology Day

Date: Saturday, March 17th, 2018

Rube Project Drop-Off and Setup : 10 AM
Rube Project Competition: 11 AM - 1 PM
Exhibits and Public Events: 10 AM - 1 PM

LOCATION:
Healdsburg Junior High
315 Grant St
Healdsburg, CA 95448

Project Competition

Registration:
Sunday, March 18th, 2018
3:00 PM - 7:00 PM
Monday, March 19th, 2018
7:00 AM - 9:00 AM

Public Viewing:
Wednesday, March 21st, 2018
9:00 AM - 6:00 PM
Thursday, March 22nd, 2018
9:00 AM - 7:00 PM

Awards Night
Thursday, March 22nd, 2018
7:00 PM - 8:00 PM

LOCATION:
Villa Chanticleer

1248 N. Fitch Mountain Road
Healdsburg CA 95448